založenie živnosti

Založenie živnosti

Všetko okolo živnosti rieši Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon).

Pred založením živnosti sa musíte rozhodnúť:

  • aké bude vaše obchodné meno,
  • kde budete podnikať – miesto podnikania (je spravidla zhodné s miestom trvalého bydliska),
  • aké budú vaše predmety podnikania.

Živnosť môže založiť fyzická osoba, ktorá je:

  1. bezúhonná (bezúhonný nie je ten, kto bol právoplatne odsúdený za hospodársky trestný čin , trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený),
  2. spôsobilá na právne úkony,
  3. dosiahla 18 rokov.

U právnickej osoby musia tieto podmienky spĺňať fyzické osoby, ktoré sú jej štatutárnym orgánom.

Fyzická, resp. právnická osoba môže založiť:

  • voľnú živnosť,
  • viazanú živnosť,
  • remeselnú živnosť.

Na založenie voľnej živnosti nie je potrebné splniť ďalšie podmienky okrem vyššie uvedených troch podmienok.

Živnosť je možné založiť dvoma spôsobmi:

  1. osobne,
  2. elektronicky.

Ohlásenie živnosti osobne je potrebné vykonať na miestne príslušnom okresnom úrade – odbore živnostenského podnikania – podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby.

Elektronické ohlásenie živnosti je možné prostredníctvom webovej stránky www.slovensko.sk. Na elektronické ohlásenie živnosti musí mať fyzická osoba aktivovaný elektronický občiansky preukaz aj s aktuálnym podpisovým certifikátom.

Pri založení živnosti musí fyzická osoba vyplniť formulár pre fyzickú osobu na ohlásenie voľnej, remeselnej alebo viazanej živnosti. Formulár má názov „Formulár pre fyzickú osobu ohlásenie o vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení“, môžete ho stiahnuť na stránke Ministerstva vnútra SR (v časti Verejná správa – Živnostenské podnikanie), alebo je možné vyplniť formulár až na okresnom úrade.

Formulár je rozdelený na jednotlivé časti:

  • Časť A – vyplníte svoje osobné údaje (meno, priezvisko, rodné číslo, štátna príslušnosť, …). V kolónke IČO je potrebné ho uviesť, ak ho mala fyzická osoba už pridelené v Slovenskej republike, to platí i v prípade predchádzajúceho zániku oprávnenia na podnikanie. Ak fyzickej osobe ešte nebolo pridelené IČO, kolónku necháte prázdnu a IČO pridelí odbor živnostenského podnikania.
  • Časť B – uvedie fyzická osoba predmety podnikania, deň začatia živnosti, či má v rámci daného predmetu podnikania ustanoveného zodpovedného zástupcu a adresu a typ prevádzkarne podľa živnostenského zákona (prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť). Ako prvý sa uvedie predmet činnosti, ktorý sa považujete za hlavnú činnosť. Odporúčané predmety podnikania pre voľnú živnosť – je ich možné nájsť na stránke ministerstva vnútra v časti Živnostenské podnikanie – Zoznam odporúčaných označení voľných živností. Predmety podnikania pre remeselnú a viazanú živnosť – sú uvedené v prílohách k zákonu o živnostenskom podnikaní.
  • Časť C – Prihláška na verejné povinné zdravotné poistenie
  • Časť D – Prihláška k registrácii daňovníka k dani z príjmu fyzickej osoby
  • Vyplnením oboch prihlášok vo formulári v časti C a D si fyzická osoba splní oznamovaciu povinnosť vo svojej zdravotnej poisťovni aj na daňovom úrade. To znamená, že nemusí osobitne ísť do zdravotnej poisťovne a na daňový úrad a ohlásiť, že si založila živnosť. Všetko vybaví pri ohlasovaní živnosti na jednotnom kontaktnom mieste – odbore živnostenského podnikania.

Dokumenty potrebné pri založení živnosti v roku 2020

Fyzická osoba s trvalým pobytom na Slovensku zakladajúca voľné živnosti, ktorá bude mať miesto podnikania v mieste bydliska, potrebuje pripojiť len doklad o zaplatení správneho poplatku, ktorý je za každú voľnú živnosť (predmet podnikania) uvedený v ohlásení vo výške 5 €.

V prípade elektronického ohlásenia voľnej živnosti nie je potrebné pripojiť doklad o zaplatení správneho poplatku, pretože v tomto prípade elektronického ohlásenia sa správny poplatok neplatí.

Správny poplatok vo výške 15 eur sa platí za každú remeselnú alebo viazanú živnosť uvedenú v ohlásení živnosti. Ale pri elektronickom ohlásení takejto živnosti sa platí poplatok vo výške 7,50 eur.

Správne poplatky je možné platiť elektronickým kolkom, poštovým poukazom alebo bezhotovostne – prevodom z účtu.

Od kedy je možné začať prevádzkovať živnosť

Prevádzkovať živnosť je možné už dňom ohlásenia živnosti alebo neskorším dňom, ktorý je v ohlásení uvedený ako deň začatia živnosti. To znamená, že fyzická osoba môže prevádzkovať živnosť hneď po ohlásení, pokiaľ si nezvolila neskorší deň začatia živnosti.

Na stránke www.zrsr.sk, si môžete skontrolovať, či už je vaša živnosť zapísaná v Živnostenskom registri SR.